piątek, 19 maja 2017

Jan Mostowik: Śmiertelna rozgrywka – była szansa na więcej


Książka Jana Mostowika od pierwszych stron mocno mnie wciągnęła. Z pewnością wpływ na to miała ciekawa narracja i celowe skakanie po wielu pozornie nie związanych ze sobą lokacjach w początkowej części książki. Niestety, wraz z upływem czasu autorowi nie udało się utrzymać początkowego napięcia.

Pomysł na książkę Mostowika był świetny i przywodzi na myśl najlepsze filmy sensacyjne. Autor co chwilę przenosi nas między Brukselą, Krakowem, Moskwą i rosyjską jednostką karną położoną gdzieś w Syberii. Poznajemy przy tym postaci, które pozornie nijak nie są ze sobą związane – polskiego profesora, dziennikarkę radiową z Brukseli, Czeczenów, elitarnych żołnierzy i agentów CIA. Ciekawość, w jaki sposób wszystkie wątki zostaną wyjaśnione przez Mostowika, szybkim tempem pcha nas przez kolejne strony powieści.

Po drodze jednak to skrupulatnie budowane napięcie powoli zaczyna gdzieś ulatywać. Pojawiają się kolejne, coraz bardziej nieprawdopodobne zwroty akcji i nieścisłości (przykładowo bohaterowie powieści często posługują się telefonami i internetem, choć jej akcja toczy się w 1996 r.), które psują odbiór powieści.

Mało satysfakcjonujące było też dla mnie, przygotowane przez Mostowika zakończenie. Na ostatnich kilkudziesięciu stronach akcja niesamowicie przyśpiesza, by nagle urwać się w zaskakującym momencie. Z mojej perspektywy wygląda to tak, jakby poganiany przez wydawcę autor chciał jak najszybciej oddać swoje dzieło do druku, pomijając przy tym wyjaśnienie niektórych wątków. Przez to z naprawdę przyjemnej sensacyjnej powieści zrobił się produkt klasy B. Szkoda.

Przyznam się bez bicia, że o powieści Jana Mostowika wcześniej nie słyszałem. Trafiłem na nią tylko dlatego, że dostępna była w Publio za złotówkę. Czy sięgnę po kolejną książkę tego autora? Pewnie tak – pomysł na Śmiertelną rozgrywka miał świetny i naprawdę niewiele zabrakło, żebym wystawił jej bardzo dobrą ocenę.

Fabuła 7/10
Akcja 6/10
Dialogi 6/10

Podsumowanie 6/10

O książce:
Bruksela. Polski profesor prawa nie zjawia się na umówione spotkanie. Korespondentka rozgłośni radiowej nie wierzy w oficjalny powód jego wyjazdu i rozpoczyna prywatne dochodzenie. Kilka tygodni wcześniej w Krakowie kancelarię profesora odwiedzają dwaj przedstawiciele walczącej o niepodległość Czeczenii. Ślady zniknięcia prowadzą do Moskwy i syberyjskiego łagru.
Jaką grę prowadzą amerykańskie i rosyjskie służby specjalne? Dlaczego zaginiony Polak stał się tak ważną figurą w tej partii szachów?
Jan Mostowik w swojej najnowszej powieści z prawdziwym kunsztem konstruuje pełną napięcia historię, w której zabiera Czytelnika w niebezpieczną misję po skutych lodem bezdrożach syberyjskiej tajgi.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka