piątek, 12 maja 2017

Leszek Herman: Latarnia umarłych – tajemnice polskiego wybrzeża

Mam wielki problem z oceną Latarni Umarłych autorstwa Leszka Hermana. Książkę czyta się świetnie, jednak charakteryzują się ona pewnymi drobnymi niedociągnięciami, które w dużym stopniu rzutują na jej końcowy odbiór.

Co jest z nią nie tak? Pozycja, podobnie jak pierwsza książka Leszka Hermana, Sedinum. Wiadomość z podziemi charakteryzuje się znaczną objętością i nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że w ślad za tym poszły spore przestoje w prowadzeniu akcji. Fabuła powieści rozkręcała się dość powoli, a dodatkowo zdarzały się następujące po sobie dość długie opisy sytuacji, budynków i osób, które niewiele wnosiły do zawiązującej się akcji. Przez to pewnie wielu, mniej zmotywowanych czytelników mogło poczuć się skutecznie odstraszonymi od czytania, a ich uwaga pewnie przeniosła się na powieści o płynniejszej akcji. W tym wypadku nijak ma się hasło, nawiązujące do podobieństw między Hermanem i Danem Brownem, którym reklamowane były obie powieści. Obaj autorzy zupełnie inaczej podchodzą do sposobu prowadzenia akcji.

W kilku przypadkach odniosłem również wrażenie, że w nowej książce Hermana nieco kuleje prowadzenie dialogów. Autor zbyt często starał się wykorzystać je do przekazania jak największej liczby ciekawostek na temat bardziej i mniej znanych lokacji opisanych w książkach. Wyszło nieco sztucznie.

Czytając Latarnię umarłych miałem również problem z rozróżnieniem poszczególnych członków grupy bohaterów, którzy wraz ze znanym z Sedinum, Johannem przypłynęli na polskie wybrzeże. Choć autor starał się nadać im szczególne, wyróżniające ich cechy, to w mojej głowie zlewali się w jednorodną całość. Co gorsza, w ogólnym rozrachunku nie mieli oni większego wpływu na posuwającą się do przodu akcję – dokładne ich rozróżnienie nie było więc konieczne.

Na ten moment, mamy więc znaczne przestoje w prowadzeniu akcji, sztuczne dialogi i kiepsko zarysowanych bohaterów. Skąd więc problem w ocenie książki? Bo cholera, pomimo opisanych powyżej niedociągnięć, jestem fanem jego książek. Pewnie duży wpływ na to ma fakt, że od kilkunastu lat mieszkam w Szczecinie, a więc mieście, które można nazwać jednym z głównych bohaterów debiutanckiej powieści autora. Herman wiedzę o mieście, okolicznych gminach i nadmorskich miastach ma przeogromną. Co ważne potrafił ją także wykorzystać do stworzenia ciekawej i wciągającej fabuły. Dzięki niemu inaczej patrzę na poszczególne ulice w mieście, zainteresowałem się przedstawicielami dynastii Gryfitów, a także dowiedziałem się choćby o potężnym dziale Dora, które testowane było w okolicy Darłowa.

Co więcej, już na pierwszy rzut oka widać, że do pisania obu książek Herman mocno się przyłożył. W Latarni umarłych szczegółowo opisane i wyjaśnione zostały nie tylko informacje historyczne, poszczególne budynki (tutaj kłania się zawód na co dzień wykonywany przez Leszka Hermana), ale również…proces nurkowania. Rzadko spotyka się tak autorów tak świetnie przygotowanych do pisania.

Pomimo wskazanych wcześniej minusów w twórczości Hermana, polecam jego najnowszą książkę i z niecierpliwością czekam na kolejną.

Fabuła 7/10
Akcja 6/10
Dialogi 5/10

Podsumowanie 7/10

O książce:
Akcja "Latarni umarłych" rozgrywa się w rok po wydarzeniach opisanych w "Sedinum – wiadomość z podziemi". Troje młodych ludzi – Paulina, Igor i Johann – zostaje ponownie wplątanych w sensacyjne śledztwo, tym razem dotyczące pewnego morderstwa.
Dawno, dawno temu, w pewnym małym miasteczku nad samym morzem, w starym średniowiecznym zamczysku rodzi się chłopiec, który niedługo potem zostaje królem całej Skandynawii, a w ówczesnej Europie jest nazywany Cesarzem Północy.
Mijają wieki. Rok 1941. Mroźną listopadową porą, w samo południe, nieopodal miasta dochodzi do potężnej eksplozji, która kładzie pokotem wszystkie drzewa i wybija szyby w oknach w całej okolicy. Fala uderzeniowa odczuwalna jest w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, a w pewnej starej kaplicy zapada się posadzka. 
Blisko osiemdziesiąt lat później pewnego wiosennego dnia do redakcji popularnego, szczecińskiego dziennika przychodzi wiadomość od pewnego staruszka. W jego kolejnych listach nieprawdopodobne wspomnienia i sensacyjne szczegóły przeplatają się z urojeniami z czasów wojennych. Zajmująca się tym tematem dziennikarka Paulina Weber zaczyna wątpić w zdrowie psychiczne nadawcy. Gdy w ostatnim liście zdradza on, że od wielu lat ukrywa zakopane w piwnicy zwłoki, jest już tego pewna… 
Pozostawione przez niego stare dokumenty z wolna zaczynają jednak odsłaniać mroczne wydarzenia, które za czasów drugiej wojny światowej rozegrały się w sennej, nadmorskiej scenerii...

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka