poniedziałek, 8 maja 2017

Paula Hawkins: Dziewczyna z pociągu – marketingowa wydmuszka

Źródło: Świat Książki
Są takie książki, którym nie można odmówić wspaniałej promocji i…nic więcej dobrego nie można o nich napisać. Jedną z takich książek zdecydowanie jest „Dziewczyna z pociągu”. Marketingowcy spisali się na medal – książka miała doskonale przemyślaną reklamę. Czy książka, której okładka bije nas po oczach z niemal każdego billboardu może być kiepska? Czy pozycja, która bije kolejne rekordy sprzedaży na świecie może nam się nie spodobać? I wreszcie, czy Stephen King i Tess Gerritsen rozpływający się na temat jakiejś powieści mogą się mylić? Niestety, odpowiedź na każde z tych pytań w przypadku „Dziewczyny z pociągu” jest pozytywna.

Zacznę od tego, co mi się w książce autorstwa Pauli Hawkins podobało. Otóż czytało się ją dość szybko, a autorka starała się jak najbardziej skondensować fabułę, pomijając opisy przyrody, budynków i miast. Dodatkowo w ekranizacji książki (która nota bene, była równie przeciętna co książkowy pierwowzór) zagrała bardzo przeze mnie lubiana, Emily Blunt. Poza tym, innych plusów nie stwierdziłem.

To naprawdę mocno przeciętna książka – jedna z tych, którą staracie się przeczytać do końca tylko z nadzieją, że końcówka wynagrodzi wam poświęcone na nią godziny. Powieść Pauli Hawkins jest zwyczajnie nudna, bowiem co przyznajcie sami, dość rzadko spotykane w thrillerach, charakteryzuje ją brak jakichkolwiek ciekawych zwrotów akcji. Nie zrozumcie mnie źle – twisty fabularne w książce występują, ale zamiast pobudzenia w czytelniku efektu „wow”, powodują jedynie wzruszenie ramion.

Megan, główna bohaterka powieści zajmuje się piciem alkoholu i obserwowaniem z okien pociągu mieszkańców jednego z domostw. I to tyle.. Znam wielu alkoholików w popkulturze, których da się lubić, że wspomnę choćby o Hanku Moodym, ale ta osoba zdecydowanie nie jest jedną z nich. Ona tylko pije na umór i jeździ pociągiem – ot taka mocno irytująca powtarzalność. Gdy wreszcie ma szansę odegrać pozytywną rolę, po alkoholu traci pamięć. Na kolejnych kartach powieści stara się przypomnieć sobie czegokolwiek o sytuacji, którą przez alkohol wyrzuciła z pamięci. Oczywiście robi to…dalej pijąc i pakując się w kolejne kłopoty. Czy czyniąc z kogoś takiego główną bohaterkę książki, możemy liczyć na to, że będzie dobrze?

Dzisiejszy świat opiera się na marketingu. Spece w tej dziedzinie każdego dnia wmawiają nam, że to, co chcą nam sprzedać, jest świetne, nowoczesne i niezbędne do życia. Osobom, które prowadziły promocję książki Pauli Hawkins zdecydowanie należy się wysoka premia. Z mocno przeciętnej powieści zrobili na moment najlepszy thriller na świecie. Niestety, czar pryska gdy sięgniemy po książkę. Szkoda…

Fabuła 3/10
Akcja 3/10
Dialogi 5/10

Podsumowanie 3+/10

O książce: 
Rachel każdego ranka dojeżdża do pracy tym samym pociągiem. Wie, że pociąg zawsze zatrzymuje się przed tym samym semaforem, dokładnie naprzeciwko szeregu domów. Zaczyna się jej nawet wydawać, że zna ludzi, którzy mieszkają w jednym z nich. Uważa, że prowadzą doskonałe życie. Gdyby tylko mogła być tak szczęśliwa jak oni. I nagle widzi coś wstrząsającego. Widzi tylko przez chwilę, bo pociąg rusza, ale to wystarcza. 


Wszystko się zmienia. Rachel ma teraz okazję stać się częścią życia ludzi, których widywała jedynie z daleka. Teraz się przekonają, że jest kimś więcej niż tylko dziewczyną z pociągu.

2 komentarze :

  1. Dlatego ja nie czytam sławnych książek :D Pisiont twarzy Greya też miało być wspaniałym dziełem, a napisane jest tragicznie - już lepiej sobie włączyć dobre porno, bo spełnia lepszy efekt, a nie trzeba słuchać paplania bohaterow :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja nie dałem się nabrać na tę wielką kampanię reklamową od kilku osób, które ją przeczytały dowiedziałem się, że jest bardzo przeciętna.

    OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka