wtorek, 9 maja 2017

Przemysław Rudzki: Gracz – czy doczekaliśmy się polskiego Nicka Hornby’ego?


Dziennikarza Przemysława Rudzkiego cenię bardzo. Nie zawsze zgadzam się z jego opiniami na temat ligi angielskiej, jednak potężnej wiedzy na jej temat nie potrafiłbym mu odmówić. W końcu nie byle komu proponuje się stanowiska zastępcy redaktora naczelnego największego dziennika sportowego w Polsce. W dodatku felietony Rudzkiego czyta się świetnie. „Gracz” jest osadzonym w świecie piłkarskim, fabularnym debiutem dziennikarza. Debiutem poprawnym, jednak nie pozbawionym wad.
Początkowe fragmenty książki mocno wciągają i przyznam, że byłem nimi zachwycony. Z czasem jednak, moje zainteresowanie przygodami głównego bohatera - młodego piłkarza próbującego rozwikłać zagadkę śmierci starszego brata, stawało się coraz mniejsze.  Rudzki, pomysł na książkę miał naprawdę dobry – niezłe wydaje się być również zakończenie fabuły. Po drodze jednak coś poszło nie tak.

Nie pomagają postaci stające na drodze głównemu bohaterowi. Są mocno sztampowe, przerysowane i, co chyba nie było zamierzeniem autora, po trosze karykaturalne. Po Rudzkim, który futbolowy światek zna od podszewki oczekiwać można było stworzenia krwistych postaci opartych na prawdziwych piłkarzach, których znamy choćby z polskiej ligi. Zamiast tego otrzymaliśmy bohaterów „dość płaskich” niemal wprost wyjętych z telewizyjnych, kiepskich jakościowo produkcji klasy B i C. Nie sposób wczuć się w ich problemy, a nawet polubić.

W wielu miejscach, nieco zawodzić zdaje się także styl pisarski Rudzkiego. Widać, że to jego literacki debiut, przez co w książce chwilami pojawiają się uproszczenia i nieścisłości. Psują one zabawę z rozwiązywania zagadki, na jakiej oparta została fabuła.

Jako, że sprawę minusów książki mamy wyjaśnioną, teraz warto wspomnieć o dobrych jej stronach. „Gracz” jest czymś zupełnie nowym w Polsce. Dotychczas nie spotkałem się bowiem z książkami, których fabuła prowadzona by była wśród ekstraklasowych piłkarzy. To ciekawa odmiana, która szczególnie zainteresować powinna fanów piłki nożnej. Książka naprawdę wciąga i czyta się ją błyskawicznie.  Rudzki nieźle poradził sobie również z książkowymi dialogami. „Gracz” powinien spodobać się młodszym, nieco mniej wymagającym czytelnikom – szczególnie fanom piłki nożnej.

Rudzkiemu daleko choćby do Nicka Hornby’ego i jego niemal socjologicznych opisów piłkarskiego światka (takie porównania pojawiały się podczas akcji marketingowej, tuż po wydaniu powieści). Jego debiut fabularny wypadł poprawnie i ma sporo do zaoferowania – głównie jednak nieco młodszym osobom zakochanym w piłce nożnej.

Fabuła 5/10
Akcja 6/10
Dialogi 6/10

Podsumowanie 6/10

O książce:

Oto opowieść, która zaczyna się i kończy na dachu najwyższego hotelu w stolicy. Historia Michała Tkaczyka – reprezentanta Polski i najlepszego piłkarza Syreny Warszawa. Futbol jest tylko tłem, Warszawa – cichym świadkiem zdarzeń. Deszczowy sierpień dla jednych będzie wskrzeszeniem, innym przyniesie łzy.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka