poniedziałek, 29 maja 2017

Remigiusz Mróz: Kasacja - pierwsze spotkanie z Joanną Chyłką

Remigiusza Mroza poznałem dzięki książce Wotum nieufności i przyznaję bez bicia, że polityczna fabuła wykreowana przez młodego pisarza mocno mnie wciągnęła. Z tego też powodu  postanowiłem nadrobić wcześniejsze książki tego autora. Traf padł na Kasację – pierwszą powieść z Joanną Chyłką w roli głównej. O ile jednak Wotum nieufności bardzo miło mnie zaskoczyło, o tyle Kasacją byłem nieco zawiedziony.


Nie potrafię powiedzieć, czemu Kasacja nie przypadła mi do gustu. Pomysł na fabułę wydaje się świetny i przywodzi na myśl najlepsze kryminalne książki i filmy. Akcja pełna jest ciekawych zwrotów, a i z ręką na sercu przyznać muszę, że najważniejszego twista w powieści zwyczajnie się nie spodziewałem. Co więc zawiodło?

Chyba najbardziej sposób prowadzenia narracji. Miało być luźno i zabawnie, a w wielu przypadkach wyszło po prostu sztucznie. Nie mam styczności z prawniczym światkiem, więc możliwe, że się mylę, ale ciężko jest mi uwierzyć w prawdopodobieństwo przygód pary prawników wykreowanych przez Mroza. Za dużo tam zbiegów okoliczności, a także przypadkiem odkrywanych dowodów i powiązań. Dodatkowo rzucanie bohaterów po wszystkich reprezentacyjnych warszawskich miejscach i knajpach wydawało mi się mocno na pokaz.

Coś nie do końca zagrało też z samymi bohaterami. Główną role gra Joanna Chyłka, która wykreowana została na twardą i miejscami wulgarną, zaprawioną w boju, prawniczkę. Pomaga jej młody aplikant Kordian Oryński, który jednak mocno kontrastując z przerysowaną Chyłką, wydaje się być nieco nijaki. Pozostałe postaci, które pojawiają się na kartach powieści, stanowią jedynie tło dla dwójki głównych bohaterów, wokół których kręci się akcja.

Nie sposób odmówić Mrozowi wiedzy prawniczej i za to należą mu się wielkie pochwały. Co ważne, swoją wiedzę znakomicie potrafił upchnąć w książce. Książce dobrej, w której jednak czegoś zabrakło. Może nieco poważniejszego klimatu? Może nieco lepiej zarysowanych bohaterów? A być może bardzo dobre Wotum zaufania spowodowało, że moje oczekiwania względem jednej z pierwszych książek tego autora, były zbyt wysokie?

W każdym razie, Remigiusz Mróz w dalszym ciągu ma u mnie ogromny kredyt zaufania i liczę, że jeszcze nieraz będę się świetnie bawił przy jego książkach.

Fabuła 7/10
Akcja 7/10
Dialogi 6/10

Podsumowanie 7/10

O książce:
Manipulacje, intrygi i bezwzględny, ale też fascynujący prawniczy świat…
Syn biznesmena zostaje oskarżony o zabicie dwóch osób. Sprawa wydaje się oczywista. Potencjalny winowajca spędza bowiem 10 dni zamknięty w swoim mieszkaniu z ciałami ofiar.
Sprawę prowadzi Joanna Chyłka, nieprzebierająca w środkach prawniczka, która zrobi wszystko, by odnieść zwycięstwo w batalii sądowej. Pomaga jej młody, zafascynowany przełożoną, aplikant Kordian Oryński. Czy jednak wspólnie zdołają doprowadzić sprawę do szczęśliwego finału?
Ich klient zdaje się prowadzić własną grę, której reguły zna tylko on sam. Nie przyznaje się do winy, ale też nie zaprzecza, że jest mordercą.
Dwoje prawników zostaje wciągniętych w wir manipulacji, który sięga dalej, niż mogliby przypuszczać.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka