piątek, 5 maja 2017

Remigiusz Mróz: Wotum Nieufności - Czy to rzeczywiście polskie House of Cards?

Szczerze podziwiam Remigiusza Mroza. Facet jest 3 lata młodszy ode mnie, napisał ponad 20 (wydanych) książek i jeszcze (pewnie od niechcenia) zdążył obronić doktorat. Sami przyznajcie, że to niesamowite osiągnięcia jak na 30-latka.
Długo opierałem się, aby sięgnąć po którąś z książek tego autora. Wychodziłem z założenia, że gość pisze rocznie więcej książek niż 95% Polaków potrafi w tym czasie przeczytać – jaka jest więc szansa, że te książki są dobre? Z tym większym zdziwieniem zauważyłem, że (wiem, wiem – nie jest to żaden wyznacznik) na lubimyczytać.pl każda z jego książek zbiera co najmniej przyzwoite oceny. No więc, o co chodzi z tym Remigiuszem Mrozem?

Okazją do zapoznania się z jego twórczością stała się książka pt. Wotum nieufności. Reklamowana, jako polska odpowiedź na House of Cards fabuła zainteresowała mnie przede wszystkim ze względu na to, że w jakimś stopniu związana jest z moją pracą naukową. Ale nie tylko - chciałem na własne oczy zobaczyć, czy w Polsce, której polityka potrafi tworzyć najdziwniejsze scenariusze, da się napisać pełnokrwisty political fiction.

Po przeczytaniu książki, odczucia mam mieszane. Tak, jak się spodziewałem, powieść czytało się bardzo szybko. Mróz ma bardzo dobry styl, świetnie tworzy dialogi, które brzmią naturalnie i posuwają akcję do przodu. Postaci rozpisane są w świetny sposób. Są pełnokrwiste i nie trącą sztucznością. Polską politykę wyobrażam sobie niemal tak, jak Remigiusz Mróz – już na pierwszy rzut oka zauważyć można, że mamy do czynienia z prawnikiem, któremu (w większości przypadków) świat polityki nie jest obcy. Co ciekawe i zarazem przerażające, wszystkie opisane przez niego wydarzenia są bardzo realistyczne i teoretycznie wydarzyć by się mogły w naszej rzeczywistości.

Skąd więc te mieszane odczucia? Mimo świetnej oceny, jaką wystawiam książce, w dalszym ciągu daleko jej do House of Cards. Myślę, że porównanie użyte do rozreklamowania powieści, robi jej tak naprawdę krzywdę. Widoczne są nawiązania autora do serialu i jego książkowego pierwowzoru, ale to jednak zupełnie inna twórczość. Czy gorsza? Może minimalnie – choćby ze względu na brak ponadczasowości, która charakteryzuje dzieła opisujące Franka Underwooda. Czy jednak jest to zarzut? Nie, zdecydowanie nie!

Mróz świetnie poradził sobie z politycznym tematem. Stworzona przez niego fabuła niesamowicie wciąga - uważajcie gdy siądziecie do wieczornej lektury z myślą przeczytania jedynie kilku stron przed snem. Ja tak zrobiłem i książkę odstawiłem dopiero nad ranem.

Przede mną z pewnością kolejne książki tego autora. Jestem ich bardzo ciekaw. A tymczasem polecam historię Darii Seydy i Patryka Hauera – to świetny, rasowy political fiction.

Fabuła 8/10
Akcja 8/10
Dialogi 9/10

Podsumowanie 8+/10


O książce:
Marszałek sejmu, Daria Seyda, budzi się w pokoju hotelowym, nie pamiętając, jak się w nim znalazła ani co się z nią działo przez ostatnich dziesięć godzin. Jest przekonana, że stała się ofiarą manipulacji, ale nie wie, kto ani dlaczego może za nią stać. Tymczasem Patryk Hauer, wschodząca gwiazda prawicy, podczas prac komisji śledczej odkrywa polityczny spisek sięgający najistotniejszych osób w kręgach władzy.
Seyda i Hauer znajdują się po przeciwnych stronach sceny politycznej. Dzieli ich wszystko, ale połączy jedna sprawa…

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka