niedziela, 14 maja 2017

Stieg Larsson: Millenium. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet – tę książkę trzeba znać!

Macie taką książkę, po którą sięgnęliście jakby zupełnie od niechcenia – nie spodziewając się niczego wielkiego, by już po kilku minutach całkowicie wsiąknąć w świat przedstawiony na jej kartach? Dla mnie taką książką jest pierwsza część serii Millenium.

Powiecie: „Ale jak to? Przecież ta książka miała masę pozytywnych recenzji, a na jej podstawie nakręcono świetny film w reżyserii Davida Finchera. Niemożliwe żebyś nie spodziewał się po niej, co najmniej przyzwoitej lektury…”No właśnie spodziewałem się, że powieść może być dobra – do tego czasu jednak, po nieudanej przygodzie z Harrym Hole’m nie byłem fanem skandynawskich kryminałów (swoją drogą, planuję postaci wykreowanej przez Jo Nesbo dać kolejną szansę). Sięgnięcie po Millenium okazało się jednak strzałem w dziesiątkę.

Wsiąknięcie w przygody Mikaela Blomkvista i Lisbeth Salander zajęło mi dosłownie moment. Rozgrywającą się w dwóch przestrzeniach czasowych książkę czyta się świetnie. Nie przeszkadza nawet fakt, że samo zawiązanie akcji trwa nieco dłużej niż w innych powieściach kryminalnych. Ta książka to dopieszczony z każdej strony majstersztyk. Fabuła prowadzona jest doskonale, a samo jej rozwiązanie jest bardzo nieoczywiste, ale przy tym bardzo przez autora dopracowane.

Siłą książki są jednak nie tylko charakterystyczni bohaterowie i wielowątkowa historia. Siłą książki jest jej klimat. Mroźny, skandynawski, surowy klimat.

Wpływ na mój odbiór książki Larssona ma z pewnością fakt, że jako młody berbeć chciałem być właśnie taki, jak Blomkvist – utalentowany redaktor szanowanego czasopisma, poruszający tematy trudne, przy tym bardzo potrzebne. Moje plany jak łatwo zauważyć, spełzły na niczym, ale bardzo się cieszę, że mogłem sobie to odbić czytając Millenium.

Informacje o książce znajdziecie wszędzie. Na każdym kroku spotkacie też osoby, które są właśnie w niej zaczytane. Jeśli zastanawiacie się, czy i wy nie powinnyście po nią sięgnąć, to nie wahajcie się już ani chwili. Ja żałuję, że zrobiłem to tak późno.

Przy okazji polecam amerykańską adaptację książki z Danielem Craigiem i (przede wszystkim) Rooney Mara.

Fabuła 10/10
Akcja 10/10
Dialogi 10/10

Podsumowanie 10/10

O książce:
Pewnego wrześniowego dnia w 1966 roku szesnastoletnia Harriet Vanger znika bez śladu. Prawie czterdzieści lat później Mikael Blomkvist - dziennikarz i wydawca magazynu "Millennium" otrzymuje nietypowe zlecenie od Henrika Vangera - magnata przemysłowego, stojącego na czele wielkiego koncernu. Ten prosi znajdującego się na zakręcie życiowym dziennikarza o napisanie kroniki rodzinnej Vangerów. Okazuje się, że spisywanie dziejów to tylko pretekst do próby rozwiązania skomplikowanej zagadki. Mikael Blomkvist, skazany za zniesławienie, rezygnuje z obowiązków zawodowych i podejmuje się niezwykłego zlecenia. Po pewnym czasie dołącza do niego Lisbeth Salander - młoda, intrygująca outsiderka i genialna researcherka. Wspólnie szybko wpadają na trop mrocznej i krwawej historii rodzinnej.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka