niedziela, 2 lipca 2017

Remigiusz Mróz: Zaginięcie, czyli kolejne spotkanie z Chyłką i Zordonem


Przygodę z twórczością Remigiusza Mroza zacząłem niemal od końca. Pierwszą książką tego niesamowicie zapracowanego pisarza, która wpadła mi w ręce było Wotum nieufności. I, jak już mogliście przeczytać jakiś czas temu, wsiąkłem w nią niemal bez reszty. Z pewnością nie było to polskie House of Cards, ale i tak było świetne.

Chcąc nadrobić pozostałe książki Remigiusza Mroza sięgnąłem po Kasację, a więc pierwszą część serii z Joanną Chyłką w roli głównej i…no cóż, dość szybko sprowadzony zostałem na ziemię. Nie zrozumcie mnie źle, książka była naprawdę niezła. Spisana na kartach powieści historia, nijak jednak mnie nie wciągnęła. Co gorsza, niektóre pomysły pisarza i (przede wszystkim) przyjęty przez Mroza sposób narracji, wręcz mnie denerwowały. Przyznam, że gdyby nie bardzo ciekawy twist na końcu, pewnie byłby to mój ostatni kontakt z Chyłką i Zordonem.

Dwojgu bohaterów dałem jednak szansę i przyznam, że chyba się nie zawiodłem. Zaginięcie, a więc drugi tom przygód warszawskich prawników jest zdecydowanie dojrzalszą książką. Wykreowani przez autora bohaterowie odpuścili już sobie robienie takich głupot jak w części pierwszej, przez o wiele łatwiej jest im kibicować. W dodatku, w toku fabuły możemy poznać ich z nieco innej strony niż wcześniej, przez co, przynajmniej w moich oczach, przestali być jednowymiarowi.

Sprawa, przed którą stają Chyłka i Zordon nie jest może tak ciekawie skonstruowana jak w Kasacji, ale czyta się to bardzo dobrze i do końca w stu procentach nie możemy być pewni, kto jest winny. Ba, nie do końca nawet jesteśmy świadomi, co stało się z małą dziewczynką, wokół zniknięcia której toczy się akcja.

Remigiusz Mróz mocno czerpie z popkultury. W jego książkach znajdziemy pomysły zaczerpnięte wprost z wydarzeń, które niegdyś wstrząsnęły opinią publiczną, skandynawskich kryminałów, a także seriali, jak House of Cards oraz Suits. Co najważniejsze, robi to bardzo dobrze, dzięki czemu jego książki czyta się świetnie. Takie jest też Zaginięcie, którego przeczytanie polecam wszystkim fanom powieści kryminalno-prawniczych.

Fabuła 8/10
Akcja 7/10
Dialogi 7/10

Podsumowanie 7,5/10

O książce:
Trzyletnia dziewczynka znika bez śladu z domku letniskowego bogatych rodziców. Alarm przez całą noc był włączony, a okna i drzwi zamknięte. Śledczy nie odnajdują żadnych poszlak świadczących o porwaniu i podejrzewają, że dziecko nie żyje.
Doświadczona prawniczka, Joanna Chyłka, i jej początkujący podopieczny, Kordian Oryński, podejmują się obrony małżeństwa, któremu prokuratura stawia zarzut zabójstwa. Proces ma charakter poszlakowy, mimo to wszystko zdaje się wskazywać na winę rodziców – wszak gdy wyeliminuje się to, co niemożliwe, cokolwiek pozostanie, musi być prawdą…

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka