niedziela, 27 sierpnia 2017

Leszek Herman: Sedinum. Wiadomość z podziemi – Szczecin głównym bohaterem

Gdyby spytać losowo wybranego mieszkańca Szczecina, jaka niedawno wydana książka najbardziej kojarzy mu się z jego miastem, podejrzewam, że w około 80% przypadków padłby tytuł Sedinum. Wiadomość z podziemi. Debiut literacki Leszka Hermana zrobił furorę w Szczecinie, a stało się tak z wielu względów.

Po pierwsze i najważniejsze: książka jest dobra. Nie jest to, jak zachwalają niektórzy, majstersztyk, ale czyta się ją bardzo przyjemnie. 

Po drugie, dzięki książce, mieszkańcy Szczecina mają szansę spojrzeć na swoje miasto nieco innym okiem. Prawdę powiedziawszy, nie wiem jak jest w innych częściach naszego kraju, ale w samym Szczecinie, miasto ma przyklejoną łatkę miejsca o niewykorzystanym potencjale – i co gorsza, są ku temu niezłe podstawy. Stocznia Szczecińska – duma i największy pracodawca w mieście? Padła. Paprykarz szczeciński – potrawa, którą zajadają się w całej Polsce? Ze Szczecinem wspólną ma jedynie nazwę. Pogoń Szczecin – Duma Pomorza, największy klub w regionie? Największy sukces to wicemistrzostwo i finał Pucharu Polski – żadnego pucharu na koncie. Nie zrozumcie mnie źle – Szczecin jest bardzo przyjemnym miastem, jednak silny w nim jest kompleks położonych nieopodal Poznania i Wrocławia.

I wtedy pojawia się on – Leszek Herman cały na biało. Opowiada o czasach, w których Szczecin był jednym z ważniejszych miast na mapie Europy. Opowiada o Szczecinie, z którego pochodzą najbardziej światłe umysły. Okazuje się, że przeciętne miasto, wcale takim przeciętnym nie jest, a jego mieszkańcy niekoniecznie muszą zazdrościć przykładowym poznaniakom i wrocławianom. 

Po trzecie, w książce znaleźć możemy opisy najbardziej znanych szczecińskich miejsc. Miejsc, które odwiedzamy niemal codziennie, przez co już dawno stały się nam bliskie. Miło jest dla odmiany poczytać o mrożących krew w żyłach wydarzeniach rozgrywających się na Pogodnie, albo na Wałach Chrobrego – Nowy Jork, Londyn czy Paryż też są fajne, ale chyba już nam wszystkim odrobinę spowszedniały.

Po czwarte, Leszek Herman dysponuje ogromną wiedzą na temat architektury (nic dziwnego, bowiem jest architektem) oraz historii miasta. Sedinum z pewnością można pokazywać uczniom szkół średnich – może nie na lekcji języka polskiego, ale już na historii jak najbardziej. W książce w sposób bardzo przystępny znaleźć można ciekawostki o mieście, których próżno szukać w podręcznikach.

I wreszcie po piąte, książki przygodowe i awanturnicze są zawsze w cenie – i takie właśnie jest Sedinum. Leszek Herman przygotował dla swoich bohaterów: Igora, Pauliny i Johanna wiele przygód, które w końcu doprowadzą ich do rozwiązania tajemnicy księcia Barnima, Templariuszy, Loży Masońskiej i … Werewolfu.

Jak już wspomniałem na początku tekstu, książka nie jest idealna. Jest nieco przegadana, akcja miejscami wyhamowuje niemal do zera, a na końcu książki, autor nieco za mocno odleciał. Mimo to, w mojej opinii debiut Leszka Hermana uznać można za bardzo udany.

Dzięki Leszkowi Hermanowi wielu szczecinian zauważyło, że miasto w którym żyją nie jest tak przeciętne i zwyczajne, jak im się dotychczas zdawało. Za to należy mu się szacunek.

Fabuła 9/10
Akcja 7/10
Dialogi 7/10

Podsumowanie 8/10

O książce:
W spokojny, piątkowy wieczór, w samym centrum miasta zapada się parking podziemny niedawno wzniesionego biurowca. Katastrofa budowlana odsłania nieznane podziemia, w których od końca wojny stoi wrak niemieckiej, wojskowej ciężarówki. Za, podziurawioną kulami szybą szoferki tkwi trup kierowcy, a na pace znajduje się ładunek, który wywraca do góry nogami spokojne życie kilku osób – architekta, który musiał się tutaj znaleźć z racji pełnionej funkcji, dziennikarki, która, zostając po godzinach w redakcji, mimowolnie stała się uczestniczką wydarzeń oraz potomka starej, pomorskiej rodziny, który na wieść o katastrofie przybywa do miasta swoich przodków.

Ścieżki trojga nieznajomych łączy, niewinna początkowo, misja odkrycia tożsamości nieboszczyka. Okoliczności zaczynają się jednak coraz bardziej komplikować, a pojawiające się nowe pytania zmuszają ich do zagłębienia się w trudnej i pogmatwanej historii miasta i poszukiwania okruchów wydarzeń sprzed wielu wieków.

Dopóki jedynymi problemami, które mają na głowie są demoniczna była żona, nadopiekuńcza matka czy wścibski szef nie jest tak źle. Gdy w lochach znajduje się jednak kolejny nieboszczyk, sprawy przybierają poważniejszy obrót. Na scenę wchodzą tajemniczy prześladowcy, a w tle pojawia się nazistowska tajemnica, w którą zamieszany był Werwolf.

Tymczasem, na krystalicznie czyste od tygodni niebo zaczynają ściągać coraz ciemniejsze chmury.
Do miasta zbliża się burza, jakiej bardzo dawno tutaj nie było…

4 komentarze :

  1. Padłam z tym nieboszczykie przeważnie czytam zwłoki. Bardzo mi się recenzja podoba jak i zawiłość akcji w książce.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ta przygoda czytelnicza jeszcze przede mną, chętnie sięgnę po książkę. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. dobrze wiedzieć o takiej książce z naszego miasta :-) muszę kupić mężowi

    OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka