sobota, 19 sierpnia 2017

Remigiusz Mróz: Czarna Madonna – Mróz w stylu Kinga? Ja to kupuję!


Czarna Madonna jest jedną z dwóch najlepszych książek Remigiusza Mroza, jakie dane mi było przeczytać. Autor przykuł moją uwagę już w pierwszym rozdziale, po którym przeczytałem kolejny i kolejny, aż do samego końca – jest to pierwsza od bardzo dawna książka, którą pochłonąłem za jednym zamachem. Dobrze to Panu wyszło, Panie Mróz.

Na różnych forach i portalach o literaturze znaleźć można opinie czytelników, którzy odczuwają przesyt twórczością Remigiusza Mroza. Przyznam, że i ja, po przeczytaniu kolejnych części sagi z Chyłką i Zordonem miałem ochotę zrobić sobie przerwę w nadrabianiu twórczości tego autora. I pewnie bym w tym postanowieniu wytrwał, gdyby nie informacja prasowa dotycząca nowej, w teorii przerażającej powieści Mroza…

Umówmy się, Czarna Madonna jakoś specjalnie straszna raczej nie jest – przykro mi Panie Remigiuszu, do Kinga jeszcze Panu sporo brakuje. Za to jest świetnie napisana. Czyta się ją niemal jak książki Dana Browna, w których każdy kończący się rozdział zachęca do rozpoczęcia kolejnego. Niech dowodem na to będzie fakt, że książkę kończyłem o 3 nad ranem – jakieś dwie godziny przed odezwaniem się budzika oznajmiającego konieczność wstania do pracy.

Podobnie, jak we wszystkich książkach Mroza, pochwalić autora musimy za przygotowanie się do pisania. W powieści wykorzystane zostały mało znane informacje kościelne, pozakościelne, a także… awioniczne. 

Najważniejsze jednak, że intryga zawiązana na pierwszych stronach książki trzyma w napięciu aż do samego końca – wierzcie mi, że chodzi o praktycznie sam koniec, gdzie wyjaśnia się z czym dokładnie mieliśmy do czynienia.

Czy książka jest obrazoburcza? Moim zdaniem, nie! I w tym miejscu należą się kolejne ukłony w kierunku autora, który wykorzystując „do własnych celów” postaci religijne, święte dla chrześcijan miejsca, a także wydarzenia z historii kościoła, łatwo mógł przedobrzyć. Zrobił to jednak na tyle delikatnie i „z głową”, że żaden z czytelników, także tych praktykujących w wierze, nie powinien czuć się przez niego obrażony.

Jedyne do czego mogę się przyczepić, to słabo rozrysowani bohaterowie. Kinga i Berg (tutaj plusik za nawiązanie do świetnego ongiś piłkarza Oranje) są w moim odczuciu nieco nudni i tak, jakby pisani od linijki. Wydaje mi się, że może też zbyt szybko przechodzą do porządku dziennego nad losem, który zgotował im autor. No cóż, nie można mieć wszystkiego drogi panie…

Podsumowując, Czarna Madonna jest książką bardzo dobrą – idealną na leniwe, ciągle jeszcze letnie popołudnia. 

Fabuła 8/10
Akcja 8/10
Dialogi 8/10

Podsumowanie 8/10

O książce:
Boeing 747 irlandzkich linii lotniczych miał wylądować w Tel Awiwie o trzeciej w nocy. Nigdy nie dotarł na miejsce, a kontakt z maszyną utracono gdzieś nad Morzem Śródziemnym. Na pokładzie znajdowało się 520 osób, w tym narzeczona Filipa, która miała odbyć pielgrzymkę do Bazyliki Grobu Świętego.
Przez pierwsze godziny Filip wierzy, że samolot się odnajdzie. Nic nie wskazuje na zamach, straż przybrzeżna nie odnajduje wraku, a co jakiś czas do kontroli lotów dociera sygnał z transpondera.

Co stało się z boeingiem? Jaki związek ma jego zniknięcie z podobnymi zdarzeniami? I jakie znaczenie ma obraz Matki Bożej, nazywany Czarną Madonną?

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka