wtorek, 15 sierpnia 2017

Simon Beckett: Chemia śmierci – Dobra robota panie Beckett!

Zamknięta, odizolowana społeczność? Jest!
Duszna atmosfera? Jest!
Ciekawie zarysowana intryga? Jest!
Bohater po przejściach, którego specyficzne umiejętności pomocne są do rozwikłania zagadki? Jest!

Simon Beckett w swojej debiutanckiej powieści wykorzystał wszystkie atrybuty świetnego kryminału. I trzeba przyznać, że zrobił to bardzo umiejętnie. Książka przed kilkoma laty przebojem wdarła się na listy bestsellerów w Polsce i na świecie. I wiecie co? W przeciwieństwie do innych wydmuszek marketingowych, naprawdę warto po nią sięgnąć.

Akcja książki dzieje się w niewielkiej brytyjskiej miejscowości, gdzieś z dala od wielkich aglomeracji. Bohaterem powieści jest David Hunter, miejscowy lekarz, który po pewnym tragicznym wydarzeniu z przeszłości, porzucił karierę antropologa sądowego i przeniósł się na prowincję. Odnalezione w miasteczku zwłoki sprawiają, że Hunter musi wrócić do dawnej profesji i wykorzystać swoje umiejętności, aby odnaleźć mordercę.

Beckettowi udało się stworzyć naprawdę świetnego bohatera – którego przygody śledzić zresztą możemy w kolejnych książkach jego autorstwa. David Hunter jest …hmm… dość zwyczajny. Posiada ciekawe umiejętności i wielką wiedzę, ale nie można nazwać go superbohaterem, który w pojedynkę rozprawia się z przestępcami. Dzięki temu opisana w powieści historia wydaje się bardzo prawdopodobna i przez to, jeszcze bardziej chwytająca za gardło.

Chemia śmierci jest świetnie napisana. Atmosfera z każdą kolejną przeczytaną stroną staje się coraz bardziej duszna, a osobę odpowiedzialną za całe zamieszanie, do samego końca ciężko jest wskazać. Podejrzanym jest niemal każdy z mieszkańców miasteczka.

Książkę stawiam na tej samej półce, co powieści Davida Hensona czy Camilli Läckberg, a to moim zdaniem świetna rekomendacja. Polecam!

Fabuła 8/10
Akcja 8/10
Dialogi 8/10

Podsumowanie 8/10

O książce:
Chwytający za gardło literacki thriller sprzedany w Polsce w prawie 100 000 egzemplarzy.
Tom 1 serii z doktorem Davidem Hunterem, wybitnym antropologiem sądowym, który umie skłaniać zmarłych do zwierzeń. Pozornie beznamiętne studium obyczajów i wszechogarniającego strachu porusza najgłębsze emocje 9 milionów czytelników w 29 krajach.

Manham. Małe spokojne miasteczko. "Krajobraz pozbawiony zarówno życia, jak i konkretnych kształtów. Płaskie wrzosowiska i upstrzone kępami drzew mokradła".
To tu doktor David Hunter szuka schronienia przed okrutną przeszłością. Sądzi, że przeżył już wszystko to, co najgorszego może przeżyć człowiek, sądzi, że wie o śmierci wszystko. Ale śmierć, "ów proces alchemii na wspak, w którym złoto życia ulega rozbiciu na cuchnące składniki wyjściowe", wdziera się do Manham. I to w niewyobrażalnie wynaturzonych formach.

Jeszcze nie wiemy, dlaczego Hunter – wybitny antropolog sądowy – zaszył się tu jako zwykły lekarz. Dlaczego odmawia pomocy policji, skoro potrafi określić czas i sposób dokonania każdej zbrodni. Wiemy tylko, że się boimy. Razem z mieszkańcami Manham czujemy odór wszechobecnej śmierci. Giną młode kobiety, dzieci znajdują makabrycznie okaleczone zwłoki, ktoś podrzuca pod drzwi martwe zwierzęta, ktoś zastawia sidła na ludzi. Spokojne miasteczko rozsadza strach i nienawiść. Każdy może być ofiarą... I każdy może być zwyrodniałym mordercą...

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka