niedziela, 6 sierpnia 2017

Wojciech Miłoszewski: Inwazja – oby więcej takich debiutów!


Przyznaję bez bicia, że lubię gatunek political-fiction. Mając sporo lat mniej uwielbiałem się zastanawiać, co by było gdyby…? Co by było gdyby w XVII wieku Polska potrafiła się dogadać z Ukrainą? Co by było gdyby Józef Beck zgodził się na korytarz do Prus Wschodnich? Jak teraz wyglądałaby Polska, gdyby po 1945 r. trafiła do zachodniej strefy wpływu? Dzięki Wojtkowi Miłoszewskiemu mogę sobie zadawać kolejne pytania: Co by było gdyby Rosja nie zadowoliła się Krymem i wschodnią częścią Ukrainy, tylko poszła z wojskami dalej na zachód? Wreszcie, czy członkostwo w strukturach NATO i UE uchroniłoby nas przez atakiem Rosjan? Odpowiedzi, które na kartach Inwazji udzielił Miłoszewski…cóż, raczej nie napawają optymizmem.

Choć tematyką Wojtek Miłoszewski świetnie trafił w mój gust, to samej książce do świetności nieco zabrakło. Pomimo tego, że opisane w niej wydarzenia wydają się być (niestety) całkiem możliwe, to sposób, w jaki prowadzona jest fabuła nieco ją odrealnia. Kolejne problemy stawiane przed bohaterami odbierałem przez to bez jakiegoś szczególnego zaangażowania. Dziwi to szczególnie dlatego, że książka miejscami jest dość brutalna, a trup w niej ściele się gęsto.

W Inwazji, Wojtek Miłoszewski nawet nie starał się ukrywać swoich sympatii politycznych. W książce przeczytać więc możemy o prezydencie, z którego zdaniem nikt się nie liczy, a także o prezesie rządzącej partii, którego głównym celem jest upokorzenie Rosjan, do których, delikatnie mówiąc, nie pała sympatią. W powieści znajdziemy też najważniejszych światowym polityków, z których każdy cechuje się jakimiś słabościami. Jeśli więc w obecnym sporze politycznym w Polsce opowiadacie się po którejś ze stron, to podejściem Miłoszewskiego do tematu, albo będziecie zachwyceni, albo książkę odłożycie już po kilku przeczytanych stronach.

Miłoszewski dobrze nakreślił głównych bohaterów powieści. Żołnierza, córkę lokalnego biznesmena oraz typowego „everymana” poznajemy dzięki świetnym dialogom. W oczy rzuca się duże doświadczenie autora w pisaniu scenariuszy filmowych. Książka, choć brutalna, napisana jest bardzo sprawnie i czyta się ją szybko.

Podsumowując, debiut literacki młodszego z braci Miłoszewskich uznać można za udany. Do pełni szczęścia zabrakło drobiazgów, ale jeśli lubicie tematykę wojenną i political-fiction, na większość niedociągnięć przymkniecie oko. Wszystko wskazuje na to, że nie jest to nasze ostatnie spotkanie z bohaterami Inwazji - zakończenie książki sugeruje bowiem, że wkrótce pojawi jej ciąg dalszy. Jak dla mnie, to świetna wiadomość. Oby więcej takich debiutów w polskiej literaturze popularnej!

Fabuła 7/10
Akcja 7/10
Dialogi 8/10
Podsumowanie 7/10

O książce:
Inwazja to epicka opowieść, w której – zgodnie z wielką tradycją gatunku – zwykli ludzie zostają wrzuceni w tryby historii. Tylko tym razem historia rozgrywa się tu i teraz, w czasach supermarketów i telefonów komórkowych. W czasach, które już na zawsze miały pozostać spokojne.

Trwa inwazja. Wojska rosyjskie wchodzą na terytorium Polski, a Roman, Danuta i Michał zostają zmuszeni do całkowitej zmiany swojego dotychczasowego życia. Roman wrócił do służby i dowodzi oddziałem w nierównej walce z Rosjanami, Danuta dojrzewa do buntu przeciw ojcu, który prowadzi ciemne interesy, a Michał postanawia uciekać z rodziną ze zniszczonego miasta, zajętego przez Rosjan.
Autor, wykorzystując swoje doświadczenie scenarzysty, znakomicie łączy elementy sensacyjne, militarne, romansowe i futurologiczne. Opowieść wiernie odwzorowująca współczesność, z pełnokrwistymi bohaterami, z plastycznymi scenami bitewnymi i sylwetkami przedstawicieli wielkich mocarstw, pobudza wyobraźnię czytelnika, uderzając w najbardziej ukryte pokłady emocji. Inwazja niepokoi, czasem zmusza do śmiechu przez łzy, budzi lęk i bez wątpienia zachęca do myślenia. Doskonałe dialogi i wartka akcja sprawiają, że Wojtek Miłoszewski to nowa gwiazda literatury sensacyjnej!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka