niedziela, 10 września 2017

Simon Beckett: Saga o Davidzie Hunterze

Antropolog sądowy, David Hunter naprawdę da się lubić. Stworzony przez Simona Becketta bohater pojawił się już w pięciu powieściach. O pierwszej z serii Chemii śmierci już pisałem – teraz pora na cztery kolejne: Zapisane w kościach, Szepty zmarłych, Wołanie grobu i Niespokojni zmarli. Każda z książek jest naprawdę dobra i co ciekawe, choć dzieją się w zupełnie różnych miejscach na świecie, są do siebie podobne. Stąd też pomysł, aby opisać je w jednym poście.
Druga część serii o Davidzie Hunterze, Zapisane w kościach rozgrywa się na niewielkiej, odciętej od świata wyspie. W domku na uboczu, pewien policjant znajduje spopielałe zwłoki, a pomóc w rozwikłaniu zagadki śmierci ma właśnie David Hunter. To, co wydarzy w tym miejscu będzie miało ogromny wpływ na kolejne części powieści.

Akcja trzeciej części sagi pt. Szepty zmarłych ma miejsce w Stanach Zjednoczonych - w Ośrodku Badań Antropologicznych, nazywanego potocznie Trupią Farmą. David Hunter z pomocą swojego mentora Toma Liebermana mierzy się z piekielnie sprytnym i niebezpiecznym mordercą.

Czwarta część przygód Davida Huntera, Wołanie grobu przenosi nas ponownie do Anglii, gdzie mamy szansę lepiej poznać historię głównego bohatera. Spotykamy go w przełomowym dla niego momencie. Uczestniczymy również w walce z jednym z najgroźniejszych morderców w historii Wielkiej Brytanii.

Piąta, ostatnio wydana część, czyli Niespokojni zmarli to najdłuższa powieść w cyklu. Na wybrzeżu wyspy Mersea znalezione zostają zwłoki w stanie głębokiego rozkładu. Miejscowa policja prosi Huntera o pomoc przy ich wydobyciu i identyfikacji.

W każdej z powieści David Hunter mierzy się z interesującymi, sprytnymi przeciwnikami. Dzięki swojej wiedzy, umiejętnościom, a także dużej dozie szczęścia udaje mu się rozwikłać kolejne zagadki. Wszystko to jest świetnie napisane, zgodnie z kryminalnym rzemiosłem. Naprawdę dobrze się to czyta!

Recenzując pierwszą część serii napisałem:
Beckettowi udało się stworzyć naprawdę świetnego bohatera – którego przygody śledzić zresztą możemy w kolejnych książkach jego autorstwa. David Hunter jest …hmm… dość zwyczajny. Posiada ciekawe umiejętności i wielką wiedzę, ale nie można nazwać go superbohaterem, który w pojedynkę rozprawia się z przestępcami. Dzięki temu opisana w powieści historia wydaje się bardzo prawdopodobna i przez to, jeszcze bardziej chwytająca za gardło.

Identycznie jest w kolejnych częściach. Hunter dalej jest tak samo sympatyczny, jak niezdarny – przez to zwyczajnie daje się lubić. Historie, które mu się przydarzają są przy tym dość prawdopodobne. Czasem przyczepić się można do logiki postępowania niektórych bohaterów, ale nie wykracza to poza przyjętą normę. Dodatkowo, tym co charakteryzuje powieści Simona Becketta jest trzymanie czytelnika w niepewności do ostatnich stron. 

Jesień już za pasem. Wieczory stają się coraz dłuższe i jeśli chcecie je sympatycznie zapełnić, polecam książki o przygodach Davida Huntera. To świetna zabawa na wiele jesiennych i zimowych godzin.

Fabuła 8/10
Akcja 8/10
Dialogi 8/10

Podsumowanie 8/10

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka