środa, 18 października 2017

Maciej Marosz: Resortowe togi - o sądach w Polsce

Od polityki nie uciekniemy. Mamy z nią styczność każdego dnia oglądając telewizję i czytając prasę, ale także rozmawiając ze znajomymi. Sytuacja społeczna i polityczna w Polsce sprawia, że, czy tego chcemy, czy nie, o sprawach publicznych zdarza nam się myśleć i rozmawiać każdego dnia.

Książką, która bardzo mocno wpisuje się w opisaną przed momentem sytuację są Resortowe togi, autorstwa Macieja Marosza. Dziennikarz m.in.  Gazety Polskiej opisał w niej powiązania dzisiejszej kasty prawniczej z dawną nomenklaturą. Wspomnieć należy, że nie jest to dla niego nowość, gdyż przed kilkoma laty był on współautorem innej głośnej książki o podobnie brzmiącym tytule: Resortowe Dzieci.

W Resortowych togach znajdziemy historie dużej liczby dawnych prawników, którzy żyjąc przed laty byli członkami PZPR, a także adwokatów, sędziów i prokuratorów znanych z pierwszych stron bieżących wydań gazet i tygodników, których rodziny miały jakikolwiek związek ze służbami PRL. Jak mniemam, celem, jaki przyświecał autorowi podczas pisania książki było udowodnienie, że polski wymiar sprawiedliwości niemal 30 lat po upadku systemu socjalistycznego, w dalszym ciągu zdaje się być od niego zależny. Monografia oparta jest na dokumentach Instytutu Pamięci Narodowej oraz ogólnie dostępnych materiałach prasowych i telewizyjnych. Książka na pierwszy rzut oka sprawiać może wrażenie pracy naukowej, jednak po nieco bliższym z nią kontakcie łatwo domyślić się, że takową nie jest.

Nie jestem prawnikiem i (to chyba dobrze) zbyt często nie mam z nimi do czynienia. Z racji zainteresowań i powstającego w bólach doktoratu, staram się być jednak dość wnikliwym obserwatorem polskiego wymiaru sprawiedliwości. Nie sposób nie zauważyć, że wydanie Resortowych tóg idealnie zbiegło się z konfliktem między dwoma organami władzy wykonawczej w Polsce. Zawetowanie przez prezydenta dwóch ustaw o reformie wymiaru sprawiedliwości w Polsce oraz przygotowanie przez niego nowych projektów zmian wprowadziło pewnego rodzaju niepewność co do przyszłości polskich instytucji prawnych. I to właśnie w takim, raczej nieprzypadkowym okresie wydana została książka Macieja Marosza.

Książkę podzielić możemy na dwie części – pierwszą, której celem jest opisanie formowania się od lat powojennych polskiego systemu prawnego oraz drugą, w której autor niejako zlustrował prawników pełniących ważne funkcje publiczne w III RP.

Gdyby Resortowe togi zakończyły się na tej pierwszej części, to z przyjemnością wystawiłbym im bardzo dobrą ocenę. Autor wnikliwie opisał długoletni proces tworzenia się wymiaru sprawiedliwości w trudnych, powojennych czasach. Wymiaru sprawiedliwości, który po wielokroć wykorzystywany był przez polityków. Z książki dowiemy się m.in. jak wyglądały procesy Emila Fieldorfa i Józefa Turka oraz w jaki sposób rozwiązano problem braku kadry prawniczej w pierwszych latach po wojnie.

Druga część, ta właściwa dla tytułu, ukazuje jednak czasy współczesne, starając się przekonać czytelnika, że cała kasta prawnicza w Polsce zależna jest od układów zapoczątkowanych na długo przed 1989 r. I niestety muszę zaznaczyć, że do mnie to w żaden sposób nie trafia. Jakoś nie potrafię się ekscytować tym, że tata Ryszarda Kalisza przez krótki okres czasu w latach 50-tych współpracował ze służbami bezpieczeństwa, a mama pełniącego funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara była w komitecie powiatowym PZPR w Gryficach, co zdaniem autora ma wpływać na dzisiejsze poglądy obu prawników, którzy wyraźnie popierają istnienie ruchów LGBT w Polsce. Podobnie nie rusza mnie, że prawnicy znajdujący się obecnie na świeczniku studia kończyli przed 1989 r., a na uczelni mieli zajęcia z kadrą pamiętającą wydarzenia z pierwszych lat powojennych. W wywodach autora nie znalazłem niestety wyjaśnienia, w jaki sposób miałoby to wpływać na podejmowane przez nich decyzje. 

Studiowali u profesorów pamiętających czasy stalinowskie, pisali u nich doktoraty i robili aplikacje, ich rodzice byli członkami PZPR, albo współpracownikami UB – zdaniem Macieja Marosza, to wszystko sprawia, że prawnicy powinni zrezygnować z pełnienia funkcji publicznych. No, ja w tym rozumowaniu widzę jednak sporą wyrwę. 

Co ciekawe, w książce nie znajdziemy informacji o większości prawnikach rodem z PRL, sprzyjających partii obecnie w Polsce rządzącej. Opuszczenie takich informacji wyraźnie stawia autora wśród zwolenników jednej opcji politycznej. 

Książka Marosza jest książką polityczną i znajdzie swoich odbiorców po jednej ze stron konfliktu, który obecnie targa polską sceną polityczną. Nieprzypadkowy wydaje się być również moment jej wydania, dzięki czemu świetnie wpisuje się ona w kontekst sporu między dwoma organami wykonawczymi w Polsce. Autor wykonał ogromną pracę przeczesując archiwa IPN – nie potrafię się jednak zgodzić z przyjętą przez niego konkluzją. Świat nie jest taki czarno-biały, a przyczyny kiepskiego stanu polskiego wymiaru sprawiedliwości nie koniecznie muszą znajdować się w PRL-u.

1 komentarz :

  1. Czytaj jak kasta prawnicza od 1996r. niszczy rodzinę Polską w swoim Ojczystym kraju przed poznaniem okoliczności śmierci sp.Piotra Ból lat 20. facebook.com/Piotr.Bol.76

    OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka