poniedziałek, 16 października 2017

Ove Logmansbo: Prom – pożegnanie z Wyspami Owczymi

Bardzo lubię farerską serię stworzoną przez Remigiusza Mroza. Nie są to z pewnością najlepsze książki, których akcja rozgrywa się na północy Europy, ale autorowi udało się stworzyć naprawdę przyjemne powieści z pełnokrwistymi postaciami w rolach głównych. O ile jednak po przeczytaniu dwóch pierwszych części byłem usatysfakcjonowany, o tyle po części trzeciej pozostał we mnie spory niedosyt.

Od pierwszych stron Promu Remigiusz Mróz wziął się ostro do roboty. Akcja mocno buzuje już od chwili, kiedy po raz pierwszy spotykamy Katrine i Olsena. Porwany statek z ogromną liczbą pasażerów, zamachowcy walczący o wyzwolenie Wysp Owczych z duńskiej protekcji oraz bomba atomowa, która najprawdopodobniej znajduje się w rękach bandytów. A po środku tego wszystkiego, dobrze nam znani bohaterowie. Zapowiadało się świetnie!

Niestety, napięcie udaje się Mrozowi utrzymać mniej więcej do połowy książki – potem strona po stronie, jest z tym coraz gorzej. Nieco lepiej jest pod tym względem już pod sam koniec powieści, ale ratuje to sytuację tylko w niewielkim stopniu.

Poza tym jakoś ciężko było mi uznać, że to co na kartach powieści wyczynia jej główny bohater, było w jakikolwiek sposób wytłumaczalne. O ile w poprzednich częściach trylogii stworzonej przez Mroza, bohaterowie zachowywali się całkiem racjonalnie, o tyle teraz w niektórych sytuacjach aż chciałoby się krzyknąć: „Błagam cię człowieku – pomyśl co ty wyprawiasz!” Coś, jak podczas oglądania kiepskich horrorów, w których główna bohaterka zamiast czym prędzej uciekać z ciemnej piwnicy, pcha się do środka wprost w ręce psychopatycznego mordercy.

Największy jednak zarzut postawić muszę zakończeniu sagi. Akcja nagle się urywa, a przygotowane przez autora wyjaśnienia historii średnio trzyma się kupy. Zabrakło mi również ostatecznego zakończenia sprawy morderstwa rzekomo popełnionego przez Hallbjørna w pierwszej części – uważam, że i on, i my na takowe zasłużyliśmy. Patrząc jak Mróz tworzy swoiste uniwersum łączące poszczególne powieści, dalej mam nadzieję, że w którejś z kolejnych jego książek wszystko zostanie nam wyjaśnione.

Prom, podobnie jak inne książki autorstwa Remigiusza Mroza czyta się bardzo szybko. Autor po raz kolejny przyłożył się też do researchu, ale to już stało się jego cechą charakterystyczną. Prom trzyma równy poziom poprzednich części sagi – po jej zakończeniu spodziewałem się jednak czegoś minimalnie lepszego.

Fabuła 6+/10
Akcja 6/10
Dialogi 6/10

Podsumowanie 6/10

O książce:
Prom płynący z Hirsthals w Danii zatrzymuje się na wodach przybrzeżnych Wysp Owczych. Z jednostką nie ma kontaktu, nic jednak nie wskazuje na to, by miała miejsce awaria. Czy doszło do porwania? Zamachu terrorystycznego? A może to rezultat działania szaleńca? Na pokładzie znajduje się Katrine Ellegaard, duńska policjantka, która na własną rękę stara się rozwikłać zagadkę. Wie tylko tyle, że ma przeciwko sobie godnego przeciwnika – ktoś bowiem zadbał o to, by na statku wdrożono procedury awaryjne, uniemożliwiając przemieszczanie się między pokładami. Tymczasem czekający na nią w Vestmannie Hallbjørn Olsen odkrywa, że odpowiedzi mogą znajdować się nie na promie, ale na archipelagu…

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka